Mis on luks ?

Luks on valguse hulk mis langeb mingile pinnale ja tähiseks on tal lx. Tihti aetakse seda aga segamini ühikuga luumen mis on küll ka valgusega seotud aga luumeni ja luksi vaheline seos on üsna keeruline. Luumenite puhul on kindlad väärtused mida peetakse nö normaalseks ja mida väheseks. Sõltub see ka väga palju sellest millises olukorras peab olema. Näiteks operatsioonisaali ja laovalgustuse puhul võib erinevus olla ligi 100 korda.

Luumenite hulk täpselt sama valgusallika puhul on aga väga palju sõltuv sellest kui kaugel on valgust vajav objekt/pind valgusallikast. Mida suurem on vahemaa valgusallika ja objekti vahel seda rohkem jõuab valgus ka igale poole mujale. Siinjuures aitab ehk pisut valguse suunamine. Kui aga valgus ei ole suunatud siis läheb asi veelgi segasemaks, kuna valgus peegeldub tagasi ka ümbritsevatelt pindadelt. Ja siin peab juba arvestama kas see pind on sile või mitte, kas see pind on hele või tume. Näiteks valge ja musta seina puhul on tulemused väga erinevad isegi siis kui sein on sile. Tolmu puhul jääb aga osa valgust tolmuosakeste taha "kinni" ning ei jõua sinna kuhu vaja.

Lisatud pildil on näha ülevalt tulev tinglik valgusvoog ning see on siis erineval kaugusel olevale pinnale suunatud. Nagu näha siis pind suureneb valgusallikast eemaldudes. Kuna aga valgusallikast tulev valguse hulk on koguaeg sama siis seda suuremale pindalale jagades jääb ühele ühikule väiksem kogus.

Luks

Seega pole õige valgustugevuse valimine sugugi lihtne. Parema tulemuse jaoks võib aga valida sellise valgusti mille puhul on võimalik heledust reguleerida. Sarnast lahendust kasutavad ka paljud nutitelefonid millised reguleerivad ekraani heledust automaatselt võttes aluseks ümbritseva valgustugevuse. Sedasi saavutab olukorra kus hämaras ei pea ekraan väga palju helendama. Lampide puhul on heleduse reguleerimise lahendusena väga levinud dimmer