Kuidas LED dimmer töötab ?

Dimmer võimaldab heledust reguleerida ja mitmes kohas ongi nimetuseks ka hämardaja. Tööpõhimõttelt jagunevad nad päris mitmeti. Kuna LED töötab teda läbiva vooluga siis peab dimmer ka sellega tegelema. LED ribade puhul on voolu piiramise osa juba riba enda külge ehitatud ja sellevõrra on dimmeri ehitus lihtsam. Nimelt paneb ta riba vilkuma. Ja heleduse reguleerimine toimubki sellega kui kaua on riba kustunud ja kui kaua ta töötab. Seda vilgutamist tehakse sekundis umbes 400 korda. Selle nimetusena on kasutusel ka väljend "PWM" (Pulse width modulation) mis tõlgituna tähendab impulsi laiuse moduleerimist. Kuna inimese silm on valguse suhtes väga pika inertsiga siis seda vilkumist silm ei näegi. Aga kuna selline lahendus tekitab muid probleeme siis on päris mitmetel dimmeritel võimalus vilgutamise sagedust muuta. Järgmine tüüp dimmereid reguleerib LEDi läbivat voolu. Mida väiksem see on seda vähem intensiivne on ka heledus. Seda nimetatakse ka "non-flicker" kuna vilkumist ei toimu. Neid kahte ei ole alati võimalik üksteisega asendada.

CCT dimmer. CCT lahenduse puhul kasutatakse kahte värvitooni. Enamasti on üks neist soe valge ja teine külm valge. Dimmeri abil saab reguleerida kumb neist kahest domineerib ja vastavalt sellele on ka tulemus. Loomulikult saab ka mõlemat korraga reguleerida ja selle tulemusena saab üldist valgusvoogu vähendada.

RGB dimmer. RGB puhul on kasutusel juba kolm põhivärvi ja dimmeri abil saab neist kokku kombineerida igasuguseid värve. Siinkohal peaks siis meelde jätma, et RGB riba abil tekitatud valge valgus on üsna vilets kuna kõiki komponente ei ole ja seetõttu jääb värviedastus väga madalaks. See väljendub selles, et kui valgusega on vaja väga detailselt väga paljusid erinevaid värve rõhutada siis puuduliku valgusspektri tõttu see ei õnnestu. Vaata ka mis on CRI

RGBW dimmer. See lahendus on nelja erineva valguskomponendi puhul hea. W tähendab siinkohal valget (White) ja see võib olla nii soe valge, külm valge kui ka päevavalge. Selline lahendus lubab kasutada nii valget valgust kui ka värviefekte. Erinevate kombinatsioonide hulk on juba väga suur.

RGB+CCT dimmer. See lahendus sisaldab kolme põhivärvi ja sooja ning külma valget. See kombinatsioon tagab ka kõige nõudlikuma olukorra puhul väga hea lahenduse.